• Vianočné trhy - pozvánka

• Srdečne Vás všetkých pozývame na naše každoročné Vianočné trhy. Už v tento piatok. Príďte podporiť snahu našich detí a vyučujúcich, a možno si aj vybrať niečo pekné ku Vianociam. Tešíme sa na Vašu účasť.

• Hodina angličtiny

• Deviataci na hodinách angličtiny v praxi hovorili o rôznych povolaniach, záľubách, svojich plánoch do budúcnosti, písali svoj životopis a pripravovali sa na možný pohovor. Aj tieto skúsenosti im môžu byť čoskoro užitočné.

• Hodina dejepisu

• Na hodine dejepisu deti prebrali staroveký Egypt. Vyskúšali si postaviť pyramídu, mumifikácia sa podarila len jednej skupine a je vidieť ako vyzerá dobrá spolupráca a nie veľmi dobrá spolupráca. Opakovanie deti mali pomocou hry milionár.

• Snehuliaci

• Kde sa vzal, tu sa vzal,

na dvore nám zrazu stál.

Čiapku sivú, hlavu krivú.

Čože je to za panák?

Zasmiali sa všetky deti:

"Jáj, veď je to snehuliak!"

• Zábavno-súťažná hra na hodine angličtiny

• Naši šikovní ôsmaci sa inšpirovali vedomostnými súťažami z televízie a pre spolužiakov si pripravili zábavný kvíz v štýle Kolesa šťastia. Nechýbali rekvizity, moderátor, porota, súťažiaci, publikum, povzbudzovanie, koleso na vytáčanie a samozrejme časomiera, keďže išlo o súťaž. Žiaci sa zabavili, komunikovali v angličtine a z hodiny si odniesli dobrú náladu a pozitívne emócie, no a niektorí aj pocit víťazstva.

• Ypsilon – slovina je hra!

• 7.12.2023 sme sa zúčastnili celoslovenskej súťaže zo slovenského jazyka: Ypsilon- slovina je hra 2023/24. Z našej školy sa do súťaže prihlásilo 23 žiakov, ktorí súťažili v kategóriách Y4, 6,7,8,9. Riešili testy s rôznym stupňom obtiažnosti z čitateľskej gramotnosti, vedomostí zo slovenskej gramatiky a samozrejme aj logiky.

Netrpezlivo budeme čakať na výsledky súťaže.

• Pošta z Francúzska

• Žiačky z 5.A dostali vianočnú poštu od partnerskej školy vo Francúzsku. Pre zaujímavosť, je to malá škola zameraná na vyučovanie v anglickom jazyku, kde učia len štyria učitelia.

• Interaktívna výstava Malý princ v Bratislave

• Žiaci 7., 8. a 9. ročníka sa zúčastnili interaktívnej výstavy Malý princ v Bratislave. Videli prepracované výtvarné diela Elišky Podzimkovej, ktoré sa vďaka našim smart zariadeniam premenili na unikátne krátke videá. Popri výstave žiaci videli aj historické centrum Starého mesta a jeho dominanty. Ako bonus na Hviezdoslavovom námestí mohli vidieť tradičné vianočné trhy.

• Dejepisná olympiáda

• V školskom kole dejepisnej olympiády, ktorá sa uskutočnila 23.11. máme úspešných riešiteľov v kategóriách:

Kat. D: Michal Dvorský   Kat D: Šimon Mathias Zábojník.

Kat. C: Alex Matiaško.

Kat. F: Hana Djokičová   Kat F: Andrej Liktor.

Úspešným riešiteľom gratulujeme a tešíme sa z postupu do okresného kola.

• Hodina dejepisu

• Na hodine dejepisu sa piataci učili analyzovať karikatúru, taktiež si vyskúšali karikatúru aj vyhotoviť.Šiestaci sa zasa učili o starovekom Egypte, vytvorili si egyptské šperky a vyskúšali si aj mumifikáciu.

• Hodina informatiky

• Naši najmladší žiaci pracujú na informatike samostatne a aktívne využívajú príslušenstvo počítačov.

• Anglické divadlo pre mladších žiakov

• Na anglickom divadelnom predstavení Dick Whittington and his Cat, mohli žiaci 5.A zažiť príbeh chudobného mládenca, ktorý sa vďaka šikovnosti svojej mačky Cat, stal váženým starostom Londýna.

• Divadelné predstavenie – United Neighbours of London

• V posledný novembrový deň sme starším žiakom našej školy poskytli možnosť navštíviť divadelné predstavenie v anglickom jazyku pod názvom United Neighbours of London.  Vďaka hercom z Divadelného centra v Martine sme sa preniesli do jedného londýnskeho domu plného  rôznorodých ľudí. Príbeh o susedoch a o „záhadnej správe“, ktorú všetci zdieľali, potvrdil, že ľudskosť a vzájomná pomoc stále zohrávajú dôležitú úlohu aj v tejto digitálnej dobe. Navyše si ôsmaci a deviataci mohli vypočuť zrozumiteľnú angličtinu, reálne frázy a užitočnú slovnú zásobu. Naši žiaci si zaslúžia pochvalu za kultivované správanie sa.

• Súťaž The Project Competition 2023

• Žiačky 9.A triedy D. Losoncziová, H. Mócová a A. T. Velická sa zapojili do medzinárodnej súťaže The Project Competition, ktorú každoročne vyhlasuje vydavateľstvo cudzojazyčnej literatúry a učebníc Oxford University Press. Súťažili vo vekovej kategórii 14-17 rokov. Úlohou súťažiacich bolo spracovať projekt v angličtine na zadanú tému - „wellbeing“. Nedávno boli zverejnené výsledky a i keď dievčatá nevyhrali, okrem účastníckych certifikátov získali cennú skúsenosť a zdokonalili sa v globálnych zručnostiach 21. storočia. Veríme, že ich nápady ešte využijeme pri iných aktivitách školy.

• Školské kolo olympiády v anglickom jazyku

• V deň, kedy Američania oslavujú obľúbený Deň vďakyvzdania, teda vo štvrtok 23.11., sme pre našich žiakov pripravili školské kolo už 34. ročníka postupovej súťaže Olympiáda v anglickom jazyku. Jazykovo nadaní žiaci sa najprv popasovali s testom z gramatiky, slovnej zásoby, čítania a počúvania s porozumením a potom absolvovali ústnu časť, v ktorej vymýšľali príbeh podľa obrázku a viedli improvizovaný dialóg. Súťažilo sa v dvoch kategóriách: 1A (5., 6., 7. r.) a 1B (8., 9. r.). Umiestnenie najúspešnejších žiakov v jednotlivých kategóriách bolo nasledovné :

Kategória 1A :

1. miesto – Matej Genzor zo 6.B

2. miesto – Karolína Nagyová zo 7.A

3. miesto – Viktória Ješíková zo 6.B

Kategória 1B :

1. miesto – Ondrej Genzor z 8.A

2. miesto – Arina Svobodová z 9.B

3. miesto – Nikola Ješíková z 9.A

Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do okresného kola. Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za účasť a záujem, víťazom – bratom Ondrejovi a Matejovi gratulujeme a prajeme im veľa úspechov v januárovom okresnom kole.

• Oži v koži

• V rámci nášho projektu "Oži v koži", v spolupráci s Nemocnicou s poliklinikou Prievidza so sídlom v Bojniciach, sa mali naše žiacky možnosť oboznámiť s prácou v zdravotníckom zariadení. Táto skúsenosť im môže dopomôcť pri výbere budúceho povolania. Ďakujeme za možnosť a spoluprácu