• Gaštankovo

• Jesenné počasie je ako na hojdačke - chvíľu svieti slnko, potom zasa prší. Malých školákov vždy poteší, keď nezbedný vietor zhodí zopár gaštanov na zem. Prváci si najskôr na hodine výtvarnej výchovy nakreslili postavičku Gaštanka. Potom sa na hodine matematiky zahrali hru Gaštanový kráľ. Kráľ velil a deti počítali. Čo je viac - šesť či päť gaštanov?  Aj takáto môže byť hodina matematiky.

• Hodiny fyziky

• Hodiny fyziky sme si v 6. ročníku spestrili pokusmi a praktickými aktivitami. Žiaci sa počas nich pokúsili prísť na to, ako sa niektoré látky a telesá  správajú v kvapaline a prečo je tomu tak. Taktiež si vyskúšali nafúknuť balón bez fúkania.

• Divadelné predstavenie

• Kto by nepoznal Ferda Mravca? Túto krásnu tanečnú rozprávku si dňa 6.10.2023 prezreli žiaci 2. – 4. ročníka v štátnej opere v Banskej Bystrici. Nádherná farebná scéna, ktorá zobrazovala život hmyzu na lúke, pôsobivá hudba a rôzne dobrodružstvá chrobákov s výbornými hereckými výkonmi zanechali hlboký umelecký zážitok, ktorý deti ocenili dlhým potleskom.

• Vitamínkovo

• Dňa 3. 10. 2023 sa žiaci 1. stupňa zapojili do výtvarnej súťaže pod názvom: VITAMÍNKOVO. Svojimi nápaditými prácami zobrazili rôzne druhy ovocia a zeleniny, pracovali rôznou technikou. Každá trieda sa prezentovala svojimi výkresmi. Naša každodenná strava by mala byť pestrá a plná vitamínov, ktoré nás zároveň chránia pred chorobami.

• Projekt International Language Bridges.

• Po úspešnom ukončení nášho prvého eTwinning projektu, v ktorom sa nám podarilo vytvoriť aj našu prvú E-knihu, sme založili v máji v Tunisku ďalší projekt, pod názvom International Language Bridges.

Žiačky z 5.A budú spolupracovať so žiakmi z rôznych krajín. V rámci vyučovania anglického jazyka budú môcť použitím zábavných aktivít a digitálnych nástrojov, spojiť rôzne formy komunikácie, učiť sa o iných kultúrach a školách priamo od zahraničných študentov.

Koncom septembra sa uskutočnil zoom meeting  tímu učiteľov (Francúzsko, Tunisko, Libanon).

• Európsky deň jazykov na našej škole

• Aj tento rok sme sa zapojili do aktivít k Európskemu dňu jazykov (26. september). Pri tejto príležitosti sme zo žiackych prác, projektov, novín, časopisov, slovníkov, kalendárov a prázdninových suvenírov pripravili na našej škole tematickú výstavu i nástenky. Hodiny cudzích jazykov si žiaci spestrili besedami o dôležitosti a potrebe dorozumenia sa v cudzích jazykoch, riešili jazykové kvízy, podľa obrázkov a vlajok hádali štáty v Európe, podľa zvukových ukážok tipovali jazyky. Zábavné jazykové, gastronomické a geografické úlohy si pre mladších žiakov pripravili  žiačky z  9.A  a 9.B. Veríme, že sme takto našich žiakov podnietili k ďalšiemu jazykovému vzdelávaniu a zároveň im spestrili vyučovacie hodiny.

• Beseda s anglickým lektorom

• Vedeli ste, že v Anglicku nemajú občianske preukazy? Alebo prečo anglickí policajti nenosia zbrane? Prečo my jazdíme vpravo a v Británii vľavo? My to už vieme. Alan Jardine, Angličan žijúci v našej obci,  ôsmakom a deviatakom pútavo porozprával nielen o svojom zaujímavom živote, ale aj o málo známych faktoch týkajúcich sa histórie angličtiny, školského systému, Vianociach, kráľovskej rodine, poschodových autobusoch atď. Žiaci mali na záver kopec zvedavých otázok a tak sme v stredu 27. septembra 2023 všetci z besedy odchádzali s novými poznatkami a príjemnými pocitmi. Ďakujeme Alanovi a jeho manželke Vierke za ich ochotu prísť medzi našich žiakov a naozaj inšpiratívne rozprávanie.

• V písmenkovej krajine

• Naši najmenší prváci sa v prípravnom období naučili poznávať už 9 tlačených písmen. Aby sme si ich lepšie zapamätali, tak sme ich na hodine výtvarnej výchovy modelovali, vytvárali z gombíkov, špagátikov, drôtikov, listov, špagiet.... ale aj z papúč. Bola z toho veľká zábava!

• Hodina Biológie

• Aj v 7. ročníku pokračujeme na hodinách biológie v zdokonaľovaní sa práce s mikroskopom. Tentokrát žiaci skúmali povrchové útvary stavovcov, ktorými sú napr. perie u vtákov, šupiny u rýb, vlasy a nechty u človeka, srsť u cicavcov. Taktiež si žiaci vyskúšali úpravu peria vtákov a zistili, že to nie je až také jednoduché.

• Hodiny Dejepisu

• Na hodinu dejepisu k nám prišla pani Krpelánová a žiakom piateho ročníka porozprávala a ukázala ako sa kedysi obliekal kroj. Následne si žiaci pozreli slovenské ornamenty v knihe a nakreslili si ich aj do zošita. Potom spájali staré príslovia s modernými a nakoniec si aj zahrali pantomímu podľa slovníku Hornonitrianskeho nárečia.

Žiaci šiesteho ročníka sa zasa učili o vývojových stupňoch človeka.

• Technika v praxi

• Aj tento rok je technika na škole zameraná predovšetkým na získanie a budovanie praktických zručností u našich žiakov.

• Nevšedné hodiny Dejepisu

• Aj hodiny Dejepisu môžu byť zábavné.

Žiaci preberali dinosaurov. Na začiatku si zacvičili dinosauriu jógu, potom sa pokúsili zo svojich tiel poskladať kostru dinosaura. Nakoniec si každý vymodeloval z plastelíny svojho dina a taktiež sa im podarilo nájsť všetkých dinosaurov v krúžkovačke.

Navštívili aj Hornonitrianske múzeum, kde sa učili o fosíliách. Počas workshopu si vyrobili vlastné fosílie a taktiež si pozreli výstavu lega.

A na hodine pracovali aj s historickým projektorom.

• Naše prvé týždne v ŠKD

• Spoznávame sa, hráme sa, tvoríme a zabávame sa. Vyrobili sme si záložky, tajničky a pravidlá ŠKD. Oslávili sme Medzinárodný deň čokolády s banánmi v čokoláde, ktoré nám veľmi chutili.