• Mesiac úcty k starším

• "Hoc vlas vám šedivie a zrak sa zakalí, prijmite od detí najkrajšie pozdravy."

Deti z ŠKD v mesiaci október tvorili na tému starí rodičia. Svojimi výtvormi potešili seniorov idúcich okolo školy. Pre starkých si pripravili aj darčeky. Program pre seniorov obce Nedožery-Brezany spríjemnili scénkami, tancom a spevom deti z DFS Briezka. Našim starkým prajeme, aby touto etapou života kráčali v zdraví a aj radosťou z vnúčat si spríjemňovali svoju jeseň života.

• Divadelné predstavenie

• Dňa 19. 10. 2023, vybraní žiaci 7. a 9. ročníka navštívili Štátnu operu v Banskej Bystrici a pozreli si divadelno - hudobné predstavenie "Výkriky do ticha".

Príbeh bol o šikanovaní virtuálnom i fyzickom. Hlavným posolstvom inscenácie bolo, aby sme boli tolerantní a k tolerancii viedli aj svoje okolie. Aby sme sa nenechali šikanovať inými a sami nešikanovali ľudí.

Tento príbeh v nás zanechal silné emócie. Žiaci si odniesli dôležité ponaučenie, že je dôležité byť láskavý a ohľaduplný ku všetkým.

• Design bývania

• Z návrhov a  svojich výrobkov žiaci 2. stupňa vytvorili malú výstavu, aby tak inšpirovali aj mladších spolužiakov.

• Reklamácia na hodine angličtiny

• Žiaci 9. ročníka si na hodine anglického jazyka vyskúšali zahrať neľahkú rolu nespokojného zákazníka, ktorý v obchode reklamuje poškodený tovar. Deviataci si scénky pripravili vo dvojiciach, priniesli si rekvizity a zahrali ich pred spolužiakmi. Vlastnej tvorivosti sa medze nekládli, a tak žiaci nielen komunikovali v cudzom jazyku, ale priniesli aj nové nápady a svojimi hereckými výkonmi pobavili spolužiakov.

• Včelárstvo

• Najlepšie sa učíme, keď vidíme, zažijeme a chytíme. Téma včiel a včelárstva so žiakmi 6.A priamo vo včelnici so včelárom. Ďakujeme p. Klopčekovi za skvelé a odborné vysvetlenie svojho koníčka.

• Šarkaniáda v ŠKD

• Deti v ŠKD aj tento rok netrpezlivo čakali na "našu Šarkaniádu". Na oblohe sa usmievalo slniečko a pofukoval jemný vetrík. Deti si priniesli vlastných šarkanov rôznych farieb a veľkostí. Do sýtosti nabehali, vyšantili a najviac sa tešili zo šarkanov, ktoré sa aspoň na chvíľu vyniesli do výšky nad našimi hlavami. Za svoju šikovnosť pri púšťaní šarkanov si zaslúžili sladkú odmenu, za ktorú ďakujeme p. Katke Greschnerovej.

• Hodina chémie v 7. ročníku.

• Hodinu chémie sme si v 7. ročníku spestrili prípravou bylinkovej alebo ovocnej čajovej zmesi. Žiaci sa na hodine chémie učia o chemicky čistých látkach a zmesiach, a tak nám padlo vhod si v tomto chladnom počasí pripraviť teplý čaj zo zmesi byliniek a ovocia.

• Anglický jazyk v 3. ročníku

• Žiaci 3. A triedy si na hodine angličtiny urobili projekty na tému: Moja obľúbená hračka, farba a zvieratko. Precvičili si tvorbu jednoduchých viet a upevňovali si slovnú zásobu.

• Poštárik v ŠKD

• V pondelok 9.10.sme si v ŠKD pripomenuli Svetový deň pošty. Deti napísali list a vyrobili darčeky pre svojich kamarátov v Nitre a Lazanoch. Našu spoluprácu sme rozšírili aj do susednej Českej republiky, a to do Českej Lípy, kam sme tiež odoslali malé prekvapenie. Deti sa veľmi potešili,keď si rozbaľovali zásielky od svojich rovesníkov.

• Angličtina v praxi

• Nový predmet Angličtina v praxi je zameraný predovšetkým na komunikáciu žiakov medzi sebou. Majú priestor hovoriť o svojich zážitkoch - pocitoch - skúsenostiach. Vo dvojiciach, či v skupinách riešia možné situácie v živote. Navzájom sa tak môžu povzbudzovať k dialógu, aby boli lepšie pripravení na reálne situácie.

• eTwinning projekt CREATE BETTER SCHOOLS 2023

• Touto cestou sa chceme srdečne poďakovať: pánovi riaditeľovi a pani zástupkyni za podporu počas realizácie eTwinning projektu CREATE BETTER SCHOOLS 2023 a všetkým žiačkam 7.A a 7.B, ktoré tvorili úžasný tím.

Projekt sa nám podarilo obhájiť a získať ocenenie Národný certifikát kvality pre našu školu!

• Nakupovanie na hodine Angličtiny v 8. ročníku

• Zaujímavým spestrením hodín anglického jazyka v 8.A a 8.B bola simulovaná situácia – nakupovanie v obchode s oblečením alebo obuvou. Na scénky vo dvojiciach a trojiciach sa naši ôsmaci dôsledne pripravili. Rozdelili si úlohy, dohodli sa, čo budú kupovať, priniesli si „rekvizity“ i kostýmy. V praktickej komunikácii využili konverzačné frázy a vhodnú slovnú zásobu. Vďaka takýmto interaktívnym aktivitám si žiaci rozvíjajú vlastnú tvorivosť, svoje komunikatívne kompetencie, učia sa plynulejšie a sebavedomejšie komunikovať v cudzom jazyku, aktívne počúvať a spolupracovať so spolužiakmi.

• Gaštankovo

• Jesenné počasie je ako na hojdačke - chvíľu svieti slnko, potom zasa prší. Malých školákov vždy poteší, keď nezbedný vietor zhodí zopár gaštanov na zem. Prváci si najskôr na hodine výtvarnej výchovy nakreslili postavičku Gaštanka. Potom sa na hodine matematiky zahrali hru Gaštanový kráľ. Kráľ velil a deti počítali. Čo je viac - šesť či päť gaštanov?  Aj takáto môže byť hodina matematiky.

• Hodiny fyziky

• Hodiny fyziky sme si v 6. ročníku spestrili pokusmi a praktickými aktivitami. Žiaci sa počas nich pokúsili prísť na to, ako sa niektoré látky a telesá  správajú v kvapaline a prečo je tomu tak. Taktiež si vyskúšali nafúknuť balón bez fúkania.

• Divadelné predstavenie

• Kto by nepoznal Ferda Mravca? Túto krásnu tanečnú rozprávku si dňa 6.10.2023 prezreli žiaci 2. – 4. ročníka v štátnej opere v Banskej Bystrici. Nádherná farebná scéna, ktorá zobrazovala život hmyzu na lúke, pôsobivá hudba a rôzne dobrodružstvá chrobákov s výbornými hereckými výkonmi zanechali hlboký umelecký zážitok, ktorý deti ocenili dlhým potleskom.